VVD mist samenhang tussen energieplannen

07 okt , 12:19 Gemeente
Collagejdjdjdjd(1)
Pixabay

De Wijchense VVD ziet door de bomen het bos niet meer. De samenhang tussen de verschillende trajecten rond de energietransitie wordt voor de fractie steeds minder zichtbaar.

De VVD doelt hierbij op de Lokale Energiestrategie (vastgesteld juni 2025), Visie Wind & Zon 2035 (raad juli 2024), Routekaart Duurzame Warmte (najaar 2025), Transitievisie Warmte (2021) de afspraken uit de RES (Regionale Energiestrategie) en het dossier hoogspanningsstation (HSS).

Versnipperd

Allemaal waardevolle documenten volgens de VVD, maar bij elkaar oogt het versnipperd. Voor de gemeenteraad is het volgens VVD-commissielid Rick Schraven hierdoor lastig om overzicht te houden en de juiste keuzes te maken.

“Ook inwoners en ondernemers, die juist een belangrijk deel van de oplossing moeten zijn, missen daardoor richting en bovendien voorspelbaarheid.”

Ingewikkelder

Volgens de Wijchense VVD leidt dit gebrek aan overzicht tot keuzes die in de praktijk voor bewoners en ondernemers steeds ingewikkelder worden.

Rick Schraven
VVD-commissielid Rick Schraven. Foto: gemeente Wijchen

Schraven: “Het probleem is dat elke keuze meteen een reeks vervolgvragen oproept. Daardoor stellen inwoners en ondernemers hun investeringen uit of lopen ze het risico op verkeerde beslissingen. Dat kost niet alleen geld, maar ook kostbare tijd in de energietransitie.”

Zonnepanelen

Vragen die spelen zijn volgens Schraven: Als ik wacht op een warmtenet, moet ik nu dan nog wel investeren in extra zonnepanelen? En: Wat nou als de ene route straks wordt stopgezet omdat een ander dossier voorrang krijgt?

Leidraad

De VVD heeft daarom vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders en wil een integraal overzicht: één leidraad waarin de verschillende energieprojecten en tijdslijnen samenkomen.

“Alleen zo krijgen inwoners, ondernemers én de raad de duidelijkheid die nodig is om goede keuzes te maken.”