Lezing over 100 jaar watersnood in Wijchen

04 okt , 11:05 Historie
Watersnood 1926 - 2021-wijchen-kasteellaan-1926-915x518-1
Stichting Wighene
De Zandstraat (later Kasteellaan) tijdens de watersnoodramp in 2026

In de nacht van 31 december 1925 op 1 januari 1926 brak de dijk tussen Overasselt en Nederasselt. Het water stroomde met grote kracht het Land van Maas en Waal binnen. Ook Wijchen en Balgoij werden zwaar getroffen.

In een lezing in de Bibliotheek Wijchen op donderdag 9 oktober wordt stilgestaan bij 100 jaar watersnood.

Doorbraak

In die fatale nacht 100 jaar geleden, werden klokken geluid om alarm te slaan; zo werd het nieuws van de doorbraak van dorp tot dorp verspreid. Op 2 januari 1926 bezocht koningin Wilhelmina per roeiboot het overstroomde Balgoij – een beeld dat diepe indruk maakte en symbool staat voor de ernst van de situatie.

Streekverhalen

In de lezing 100 jaar watersnood – Overstromingen in Wijchen, Balgoij en het Land van Maas en Waal wordt stilgestaan bij wat er honderd jaar geleden gebeurde. Hoe trof het water de mensen in onze regio? Hoe gingen zij om met verlies, onzekerheid en wederopbouw?

Met behulp van foto’s, kaarten en streekverhalen wordt de ramp tastbaar gemaakt, met bijzondere aandacht voor Wijchen, Balgoij en de omliggende dorpen langs de Maas.

Reeks

De lezing in de bibliotheek begint om 19.30 uur. Via de site van de Bibliotheek Wijchen kunnen kaarten gereserveerd worden.

Deze lezing maakt deel uit van een reeks die in aanloop naar het herdenkingsjaar 2026 wordt gegeven in meerdere bibliotheken in het Land van Maas en Waal.

2021 wijchen watersnood 1925 1926
De kasteelpoort begin 1926 toen Wijchen werd getroffen door een overstroming. Bijna het gehele dorp stond onder water. Ook de Zandstraat (nu de Kasteellaan) was ondergelopen. Foto: Stichting Wighene

In de lezing wordt ook kort vooruitgeblikt op de plannen voor dat jaar: met herdenkingen, tentoonstellingen, culturele activiteiten, educatieve projecten en een fietsroute die verleden en toekomst met elkaar verbindt.

Meer informatie over de watersnoodramp in dit gebied is onder meer te vinden op Piet’s Blog: Balgoyse mins.