Bij FNV Sociaal Werk zijn de afgelopen tijd meer dan 10 meldingen binnengekomen over sociale onveiligheid bij de Wijchense welzijnsorganisatie MeerVoormekaar. Alle meldingen gaan over het gedrag van de directeur.
Het zou volgens de FNV gaan om intimidatie, ongepaste opmerkingen over privé-situaties van werknemers, discriminerende en kleinerende opmerkingen. Agnes van der Schuur, bestuurder FNV Sociaal Werk: “Er heerst een angstcultuur en de raad van toezicht en directie stoppen het liefst alles weg in een diepe doofpot.”
Welzijnsorganisatie MeerVoormekaar heeft een vestiging in Wijchen en in Druten en geeft onder meer hulp bij opvoeding en ondersteunt ouderen. Bij de organisatie werken 35 mensen.
De FNV zegt meerdere pogingen te hebben gedaan om de meldingen van sociale onveiligheid bespreekbaar te maken en gevraagd om een onderzoek. Maar de raad van toezicht (rvt) en directie van MeerVoormekaar hebben volgens de vakbond zonder overleg met de betrokkenen het dossier gesloten en de directeur gehandhaafd.
Volgens de rvt van MeerVoormekaar is er wel onderzoek gedaan door een onafhankelijke arbeidsjurist.
Van der Schuur: “De werknemers staan machteloos, ze kunnen wel naar een vertrouwenspersoon, maar een officiële klacht indienen kan niet omdat er geen klachtenregeling is.” Ook is er volgens de vakbond geen beleid om ongewenste situaties op de werkvloer te voorkomen.
Volgens MeerVoormekaar zijn al wel maatregelen genomen: zo wordt een medewerker personeelszaken aangesteld en is de directeur niet meer actief op de werkvloer. De rvt heeft ook mediation (conflictbemiddeling) voorgesteld, maar dat zouden de werknemers hebben geweigerd. Van der Schuur: “Mediation kun je doen als het gaat om een arbeidsconflict, maar daar is hier geen sprake van. Dus logisch dat werknemers dat weigeren.”
Van der Schuur: “Werknemers geven bij ons aan dat ze zich nog steeds sociaal onveilig voelen en dat de sociale onveiligheid zelfs toeneemt. De angstcultuur is zo groot dat ze zich niet openlijk durven uit te spreken.”
Omdat de werkgever volgens de vakbond onvoldoende doet om te zorgen voor een sociaal veilige werkvloer heeft de FNV gisteren (woensdag) een melding gedaan bij de Nederlandse Arbeidsinspectie. De vakbondsbestuurder zegt niet anders te kunnen concluderen dat rvt en directie van MeerVoormekaar de zaak in de doofpot willen stoppen.