Er komen in Wijchen nieuwe transformatorhuisjes. In totaal worden 53 zogenoemde middenspanningsruimtes omgebouwd, vervangen of extra geplaatst. Het maakt onderdeel uit van het versterken en uitbreiden van het elektriciteitsnet door netbeheerder Liander.
De werkzaamheden in de openbare ruimte vinden de komende jaren plaats. De gemeente moet hieraan meewerken en heeft geen invloed op hoe veel elektriciteitshuisjes er geplaatst moeten worden. Inspraak van bewoners over de locatie is niet mogelijk.
Het elektriciteitsnet wordt steeds zwaarder belast door de toename van elektrische apparaten en duurzame energiebronnen, zoals zonnepanelen, elektrische voertuigen en warmtepompen.
Elektriciteitshuisjes spelen een belangrijke rol in het omzetten van middenspanning naar laagspanning, waardoor elektriciteit veilig en stabiel naar huishoudens en bedrijven wordt verdeeld. Zonder voldoende elektriciteitshuisjes kan het net overbelast raken. Dit kan leiden tot storingen of stroomuitval.
De elektriciteitshuisjes maken deel uit van het project Netuitbreiding 10kV Wijchen; dat betreft de aanleg van nieuwe 10kV ringverbindingen (middenspanning) van in totaal 64,9 kilometer.
Het bepalen van geschikte locaties voor de elektriciteitshuisjes is complex en moet voldoen aan diverse technische en ruimtelijke eisen. Factoren zoals de nabijheid van bestaande kabels, riool- of gasleidingen, bereikbaarheid voor onderhoud en minimale afstanden tot bebouwing spelen een rol.
Daarnaast moet rekening worden gehouden met gemeentelijk beleid. Onder andere voor wat betreft groenvoorziening, waterhuishouding en verkeersveiligheid.
Er wordt altijd geprobeerd de bestaande openbare ruimte zo min mogelijk aan te passen. Tot slot wordt gekeken of het mogelijk is de trafo (het huisje) zo te plaatsen dat deze zo min mogelijk in het zicht staat.
Dit betekent dat er weinig tot geen keuze overblijft voor de locatie. Hierdoor is het soms onvermijdelijk dat een huisje op een zichtbare plek nabij woningen wordt geplaatst.
De te vervangen middenspanningsruimtes worden indien mogelijk op of nabij dezelfde locatie geplaatst. De nieuwe elektriciteitshuisjes zijn groter dan de bestaande ruimten.
Meestal zijn de elektriciteitshuisjes in de gemeente Wijchen dennengroen van kleur en zorgt Liander voor een sedumdak (vetplanten). Waar nodig wordt de trafo omringd met groen, zoals een haag, om deze meer te verbergen.
Om de impact op het straatbeeld te minimaliseren, zijn er verschillende mogelijkheden om het uiterlijk van de elektriciteitshuisjes aan te passen. Bijvoorbeeld met een kunstzinnige gevel waarbij de wanden door lokale kunstenaars zijn getransformeerd tot kunstwerk.
Een ander mogelijkheid is een speelobject, waarbij op het huisje krijtbordverf zit waar kinderen op kunnen tekenen.