Theo Tomassen toont zelfportretten in het Kunsthuis

30 dec 2023, 16:02 Nieuws
dubbelportret theotomassen e1578688139145
theotomassen.nl

Schilder Theo Tomassen (1948) exposeert in de maand januari in het Kunsthuis in Wijchen. Met de serie Auto Portraits laat hij zien hoe hij de confrontatie met zijn hoofd vorm heeft gegeven. Door juist niet vanuit een afbeelding van zijn hoofd te werken maar zich mee te laten voeren in het schilderproces.

Tomassen werd uitgedaagd door de gedachte zich als schilder te laten zien in een serie zelfportretten, waarin hij zich laat leiden door zijn ervaring als levend wezen die gevormd is in zijn verbinding met de natuur. Wandelend langs de Waal of door zijn wilde tuin wordt hij van binnen gevoed. Hij noemt het schilderproces “een dialoog met verf, die uitgroeit tot iets wat ik herken en als natuur ervaar”.

I Ching

“Mijn vormen ontwikkelen zich in dialoog met de natuur, maar verbeelden altijd iets dat ingaat op het raadsel van mijn leven”, zegt Tomassen. “Mijn manier van kijken naar en denken over de natuur als een proces van continue verandering, werd in grote mate bepaald, door het Boek der Veranderingen

, de I Ching. Dit Chinese wijsheidsboek bevat inzicht van 4000 jaar mens-zijn.”

schermc2adafbeelding 2023 12 27 om 160248
Theo Tomassen aan het werk in zijn atelier. Foto: theotomassen.nl

Druten

Tomassen werd geboren in Didam en woont tegenwoordig in Druten. Hij volgde een opleiding MO tekenen-schilderen-kunstgeschiedenis aan de Akademie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. In 1968 hield hij zijn eerste expositie van schilderijen in Dieren.

Later gaf hij onder meer, tot zijn pensionering in 2013, les op De Lindenberg in Nijmegen. Over het naken van een werk zegt hij: :Een goed schilderij dat zijn vorm krijgt, is als een deur die plotseling opengaat.”

Acrylverf

De serie zelfportretten ontstond voorjaar 2018 toen de kunstenaar 70 jaar werd.

“Ik schilder mijn schilderijen met acrylverf, op papier of op doek, het liefst op de grond. Daarbij laat ik me graag aansturen door de kracht van het onderbewustzijn. Schilderen is daarom voor mij een ritueel uitvoeren om contact te maken met de innerlijke lagen. Ik laat me leiden door de bewegingen die van binnenuit aangestuurd worden.”

Weekenden

De expositie Auto Portraits is te zien van zaterdag 6 tot en met zondag 28 januari in het Kunsthuis aan de Kasteellaan 13 in Wijchen. Bezoekers zijn welkom op zaterdagen en zondagen tussen 12.00 en 17.00 uur.