Het hospice in Wijchen bestaat 10 jaar. Dit jaar staat dan ook in het teken van jubileumactiviteiten. Zo is er morgen, zaterdag, een reünie in ’t Mozaïek voor bouwers en bedrijven die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van het hospicegebouw aan de Fazantstraat in Wijchen.
Ook de toenmalige en huidige donateurs zijn uitgenodigd. Vanuit de gemeente zijn de wethouders Geert Gerrits en Bea Schouten aanwezig.
Het hospice bestaat 10 jaar (1 februari), maar al in 1990 gingen de zogenoemde thuiswakers van start. Om het tienjarig bestaan van het hospice niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, staan er diverse jubileumactiviteiten op het programma.
Het begon op zaterdag 1 februari met een reünie voor de vrijwilligers, staf en verpleegkundigen die in de afgelopen 10 jaar actief zijn geweest. Naar deze bijeenkomst kwamen 130 deelnemers.
Op donderdag 20 februari reed een bakfiets met 2 docenten en 3 leerlingen van het Pro College naar het grasveld voor het hospice om daar een bankje te plaatsen; dit wat een cadeau van de vrijwilligers.
Op de jaarlijkse herdenkingsbijeenkomst in De Schakel, op zaterdag 15 maart, werd stilgestaan bij de overledenen van het afgelopen jaar. Dit keer werden daarvoor ook nabestaanden van alle overledenen in de afgelopen 10 jaar uitgenodigd.
Op maandag 7 april heeft Hospice en Thuiswaken Wijchen een themabijeenkomst georganiseerd met als thema ‘Actief en passend ouder worden tot het laatst’. Er wordt die avond stilgestaan bij die fase in het leven dat ouder worden gepaard gaat met ongemakken en chronische ziektes.
Sprekers zijn Rudy de Kruijf, geestelijk verzorger voor ouderen, en Marcel Olde Rikkert, hoogleraar geriatrie in het Radboudumc. De lezingen zijn in de aula van het Technoforum aan de Nieuweweg in Wijchen.
Het bestuur van het hospice wil in dit jubileumjaar alle Wijchenaren te bereiken, dus ook de jeugd. Ook zij krijgen immers te maken met afscheid. In het leven van jongeren gaat dat vaak om grootouders. Afscheid heeft in die levensfase nog veel meer emotionele betekenissen. Dat kan ook zijn een verre verhuizing van de beste vriendin of de dood van het hondje dat je als puppy op je verjaardag kreeg.
Met het thema afscheid, in brede zin, gaan van april tot en met oktober leerlingen van de basisscholen in de gemeente Wijchen en de leerlingen van het Maaswaal college aan de slag.
In de maanden maart tot en met november gaan ook de ambassadeurs van het hospice op pad. Zij gaan op diverse plaatsen vertellen over het werk van Hospice en Thuiswaken. Op donderdag 13 maart was de aftrap na afloop van de jaarvergadering van de Seniorenvereniging Wijchen in Zaal Sterrebosch.
Op 27 oktober is er een avond in ’t Mozaïek met als thema ‘Afscheid nemen van het leven’. Die avond wordt de winnaar bekendgemaakt van de gedichtenwedstrijd voor de jeugd. Verder houdt Ineke Visser, initiatiefnemer van het Landelijk Expertisecentrum Sterven, een lezing. Ernst Renkens zorgt tussen de verschillende onderdelen voor verbindende en toepasselijke sketches.
Het jubileumjaar wordt afgesloten in december tijdens de kerstbijeenkomst van vrijwilligers en staf.
(bron: Hospice en Thuiswaken Wijchen)