Onderscheiding voor cakewalk-exploitant

14 feb , 9:25 Wijchen
cakewalk cherm­afbeelding 2026-02-11 om 14
still uit video

Het is een bijzonder jaar voor Jan Kroon. Hij is de eigenaar van een ‘cakewalk’ en is dit jaar voor de 25e keer aanwezig tijdens het carnaval op de Markt in Wijchen.

Dat is reden voor carnavalsvereniging de Blauwkoppen om hem vandaag, zaterdag, te onderscheiden.

Oudste attractie

De cakewalk is een van de oudste kermisattracties van Nederland. Deze kermisattractie wordt ook wel Holly Holly, Lunapark, Sjimmie of Super Sjimmie genoemd. In de Verenigde Staten worden meer de namen ‘crooked house’ of ‘funhouse’ gebruikt.

De bezoekers moeten door deze attractie lopen, een zogenoemde walkthrough. Op dit traject zijn verschillende hindernissen te vinden, zoals een lopende band, bewegende trappen en trillende vloeren.

Cake winnen

Oorspronkelijk was de cakewalk een paraderende dans van tot slaaf gemaakte mensen op plantages in Amerika. De beste dansers wonnen een rijk versierde cake, wat leidde tot termen als ‘takes the cake’ en ‘cakewalk’.

Jubileum

De cakewalk staat dit jaar voor de 25e keer op de Markt tijdens het carnaval. Hoewel het geen carnavalsjubileumperiode is, vindt ‘de Blauwkoppen’ dit toch wel een eerbetoon waard aan Jan Kroon voor zijn trouwe aanwezigheid en zijn bijdrage aan de carnavalssfeer op de Markt.