Vrije parkeerplaatsen binnenkort te zien in app

27 nov , 16:05 Gemeente
live gemeenteraad 66f531ba2617c
CIZO Communicatie

Via een app is vanaf januari 2026 te zien waar in de gemeente Wijchen vrije parkeerplaatsen zijn. De app ‘Spotten Gemeenteparkeren’ werkt op basis van geplaatste sensoren.

De gemeente werkt aan een parkeergeleidingssysteem dat volgens de huidige planning in juni 2027 operationeel is. Aanvankelijk was de planning dat het systeem al afgelopen mei klaar zou zijn. Door capaciteitsproblemen bij Liander wordt dit later.

Sensoren

Het parkeergeleidingssysteem bestaat uit 2 delen: sensoren en bebording. De parkeersensoren meten of een auto op de parkeerplaats staat. Alle sensoren zijn inmiddels geplaatst op de parkeerterreinen rond het centrum in Wijchen en op de parkeerplaatsen in de blauwe zone. 

Inmiddels zijn alle parkeersensoren geplaatst; zij werken en geven inzicht in de parkeerdruk en -duur voor alle parkeerplaatsen.

Borden

De borden geven aan of een parkeerterrein ‘VOL’ of ‘VRIJ’ is. Deze borden zijn nog niet geplaatst. De leverancier is hiervoor afhankelijk van Liander.; de borden hebben stroom nodig. Liander heeft laten weten dat de stroomaansluitingen pas begin 2027 worden aangelegd. Dit komt door een tekort aan capaciteit.

De gemeente zoekt samen met de leverancier en Liander naar manieren om dit te versnellen. 

Kasteeltuin

De Kasteeltuin, waar tijdelijk voor 3 jaar 75 parkeerplekken zijn ingericht (omdat er bij het Europaplein wordt gewerkt) wordt niet meegenomen in het parkeergeleidingssysteem. Er zouden, gezien de tijdelijkheid, sensoren gehuurd moeten worden; kosten 35.000 euro. Ook dient er dan een tijdelijk extra dynamisch bord te komen.

Gezien de tijdelijkheid, de kosten en het moment dat het systeem werkt, is ervoor gekozen dit niet te doen. Dat geldt ook voor tijdelijk parkeerterreinen De Bolster.

App

Behalve communicatie op de website van de gemeente over de parkeerlocaties in het centrum, komt begin volgend jaar dus de app beschikbaar. De app is te downloaden voor IOS en voor Android. De app werkt al, maar op dit moment nog niet goed voor Wijchen. De leverancier werkt aan een oplossing.

De gemeenteraadsvergadering van vanavond (aanvang 20.00 uur) in Kasteel Wijchen is live te volgen via deze site.