
De gemeente Wijchen zal vanaf volgend jaar vooronderzoek doen bij isolatie van particuliere woningen. Hierbij wordt gekeken of kleine vogels of vleermuizen aanwezig zijn in de spouwmuren van een woning.
De isolatie van particuliere woningen strandt soms op de mogelijke aanwezigheid van die dieren. Voor het isoleren van woningen met kleine vogels en vleermuizen is dan ook een ontheffing van de Wet natuurbescherming nodig. In gemeenten met een zogenoemd soortenmanagementplan (SMP) is al een ontheffing van de Wet natuurbescherming actief, ook voor particuliere isolatie. In dit plan staat hoe diersoorten beschermd kunnen worden bij werkzaamheden aan gebouwen.
Een onderzoek van de woning is vaak een kostbare aangelegenheid voor de woningeigenaar. Door als gemeente een soortenmanagementplan op te stellen kunnen de onderzoekskosten voor de woningeigenaren lager uitpakken. Een onderzoek naar aanwezigheid van vogels en vleermuizen neemt echter veel tijd in beslag. Vooruitlopend daarop kan in samenwerking met de provincie een vooronderzoek gedaan worden: een zogenoemd pré-SMP.
In 2021 heeft de gemeente Wijchen in samenwerking met woningcorporatie Talis een SMP opgesteld. Op basis daarvan is in februari 2022 een generieke (algehele) ontheffing aangevraagd bij de provincie. Dit is een ontheffing voor specifieke ingrepen in het hele onderzoeksgebied voor een langere periode. Hiermee hoeft niet meer voor elke ingreep afzonderlijk een ontheffing te worden aangevraagd. Dat bespaart tijd.
Tegen de verwachtingen in kon de provincie uiteindelijk die ontheffing niet verlenen (najaar 2022). Wel werd aangegeven dat er gewerkt zou gaan worden aan het opstellen van aparte richtlijnen voor een SMP voor particuliere woningen. De provincies Utrecht en Overijssel hebben inmiddels een dergelijke methodiek.
Eind 2023 heeft de provincie Gelderland de methodiek voor de pré-SMP gereed. Direct daarna zal de gemeente Wijchen hiermee aan de slag gaan, antwoordt het college van burgemeester en wethouders op vragen van GroenLinks .